Victorie pentru capitan : Juventus-Ary & Roby 5-1

Etapa a 17-a a campionatului a adus odata cu ea si primul derby al Juventusului din acest retur. Adversara a fost Ary & Roby, echipa cu pretentii la titlul de campioana si o mai veche rivala a juventinilor in bataliile pentru locurile fruntase si in alte competitii. Asadar, ambitii si orgolii foarte mari. Aruncand o privire asupra clasamentului se putea observa ca in cazul in care cei de la Ary & Roby castigau acest meci, preluau fotoliul de lider al campionatului si probabil ca nu ar mai fi fost ajunsi de nimeni pana la final, intrucat programul etapelor viitoare era unul destul de usor. O infrangere i-ar fi aruncat pe locul 3, cu sanse destul de mici la titlu. Egalul convenea cel mai mult celeilalte echipe angrenate in lupta pentru titlul de campioana, UNEFS, care ar fi devenit astfel lidera. Asadar, Juve era obligata sa castige pentru a ramane pe primul loc si pentru a mai spera la titlul de campioana. Se anunta un meci dificil pentru juventini, mai ales ca ultima lor prestatie din campionat nu a aratat semne incurajatoare. Pe de alta parte Juventus nu pierduse niciodata in fata celor de la Ary & Roby si castigase si meciul tur cu un sec 4-1. Si iata-ne la ora meciului. Interes deosebit in tribune, arbitru nou, mobilizare maxima in randul celor doua echipe. Juve incepe bine jocul si deschide repede scorul. Cei de la Ary & Roby replica imediat si se face 1-1. Asa cum era de asteptat, meciul este echilibrat pana acum. Si scorul confirma acest lucru. Insa deodata lucrurile se schimba radical. Juve preia initiativa, gandind ca-i trebuie obligatoriu victoria. Jocul campioanei merge aproape perfect. Intr-un scenariu halucinant pentru cei de la Ary & Roby, atacantii juventini inscriu de 3 ori si scorul pauzei este 4-1 pentru Juventus. Este meciul jucat? Mai pot reveni baietii lui Mimbler? Repriza secunda avea sa ne dea raspunsurile. Ary & Roby incearca revenirea, insa jocul lor sufera. Atacurile sunt lente si previzibile. Mijlocasii n-au idei. Fundasii nu ajuta cu nimic ofensiva, speriati probabil si de posibilele contraatacuri juventine. Arata ca o echipa neputincioasa. Si cand spunem aceasta sa ne gandim doar la un singur aspect notabil din repriza secunda - desi Juve a jucat 5 minute cu un om in minus ca urmare a unei eliminari, Ary & Roby nu a reusit sa inscrie nici un gol in aceasta perioada, ba mai mult, nici macar nu s-a apropiat mai periculos de poarta adversa sau sa-si creeze ocazii de gol importante. De partea cealalta, Juventus, la adapostul avantajului luat inca din prima repriza, joaca pentru pastrarea rezultatului si contraataca taios cand are ocazia. Portarul este in forma, apararea face un marcaj necrutator si nu are ezitari decat rareori, mijlocasii alearga mult si fac cu brio ambele faze iar atacantii isi ajuta si colegii pe faza defensiva, asteptand totodata si alte noi brese in apararea adversa. Ary & Roby nu reuseste sa inscrie deloc in repriza secunda si mai primeste inca un gol. Este 5-1 pentru Juventus si nimic nu se mai poate intampla. Pe final puteam asista chiar la un scor fluviu daca juventinii nu iroseau cateva bune ocazii de gol. Victorie categorica si meritata pentru Juventus, care a fost clar echipa mai buna in acest meci, depasindu-si adversara la toate capitolele - daruire, forma fizica, tactica de joc, tehnica, viteza de joc. Un pas important in lupta pentru titlu facut de Juve care-si pastreaza astfel prima pozitie in clasament precum si invincibilitatea in fata celor de la Ary & Roby.

* Aceasta victorie este dedicata capitanului nostru , Lucian, care saptamana precedenta a trecut prin momente grele , decesul bunicului lui.