2 derby -uri , 2 victorii

Juventus Buftea-UNEFS 8-3

Dupa derby-ul cu Ary & Roby din etapa precedenta, pentru Juventus a urmat un nou meci foarte greu impotriva celor de la UNEFS, echipa care se afla pe locul al doilea, la numai un punct distanta fata de juventini. Deci, din nou derby, din nou meci aproape decisiv pentru stabilirea campioanei. Ca de obicei, lume multa in tribune. Juve pierduse in tur cu 4-7 si dorinta de revansa era uriasa, mai ales ca victoria o putea face campioana in proportie de 70%. Cam acestea erau calculele inainte de meci si fiecare echipa juca cu sabia deasupra capului. Inceputul de meci ne arata imediat si cine are sabia, caci dupa aproximativ 10 minute de joc Juventus conduce cu un neverosimil 3-0. Si scorul este mic, caci juventinii mai rateaza inca 4-5 ocazii mari de gol. Cum s-a ajuns aici? In timp ce jucatorii UNEFS-ului au intrat pe teren prea relaxati pentru un meci de o asemenea importanta, Juve a repetat evolutia excelenta din derby-ul anterior. Portarul nu gafeaza, este exact in interventii si da incredere intregii echipe. Fundasii se tin scai de atacantii adversi, se dubleaza bine si formeaza impreuna o aparare impenetrabila. Mijlocasii domina clar jocul la centru si actioneaza ca doua pistoane intre atac si aparare. In atac juventinii sunt rapizi si inventivi si, desi rateaza destul de mult, reusesc sa surprinda mai mereu apararea adversa. Una peste alta, desi se parea ca vom asista la un meci echilibrat, Juventus face legea pe teren si este cu o clasa peste adversara sa, asa cum vazusem si in meciul cu Ary & Roby. Astfel ca la pauza, spre surprinderea generala, este 5-1 pentru Juve si, judecand dupa aspectul primei reprize, invingatoarea era stabilita deja. In partea secunda UNEFS incearca imposibilul, joaca cu doua varfuri impinse, insa tentativele lor de a reintra in meci se lovesc inevitabil de aceeasi aparare beton a juventinilor, care de fapt este si cea mai buna din campionat. Liderul se retrage putin, cedeaza initiativa adversarei, insa nu uita si de contraatacuri. Asa se face ca si repriza a doua revine tot campioanei cu 3-2, desi scopul principal in a doua parte a meciului fusese de a pastra avantajul luat in primele 25 de minute. Avem un categoric 8-3 pentru Juve la final, o victorie fara drept de apel in urma unui joc care, cel putin pentru moment, ne-a aratat cine este forta numarul unu in minifotbalul buftean. Si cand spunem asta nu cred ca exageram cu nimic, fiindca a-ti spulbera principalele contracandidate la titlu cu 5-1 si 8-3 iti da dreptul sa te consideri pe buna dreptate echipa momentului. Sa mai mentionam si prestatia foarte buna a arbitrului in aceasta partida, precum si lipsa de interes a unor echipe si a organizatorului competitiei pe acest final de campionat.

Jucatorul meciului : Mihai