Juventus Buftea- FC Chitila 14-3

Etapa a 4-a a returului a adus in faţa campioanei Juventus Buftea cel mai dificil adversar de până acum, FC Chitila, echipa care a arătat o formă foarte bună in acest inceput de retur, având la activ 3 victorii consecutive, doua dintre ele fiind considerate chiar surprize: 6-2 cu TEC Buftea şi 2-1 cu Şoimii Patriei. Avertizaţi de rezultatele bune ale adversarei si neuitând dificultatea meciului din turul campionatului, Juventus ia meciul in serios incă de la inceput, domină clar jocul şi se desprinde destul de repede la 2-0. Cum toată lumea stie ca acesta pare a fi cel mai periculos scor, juventinii foţeaza marcarea celui de-al treilea gol, insa o serie de ratari uriaşe şi o oarecare lejeritate in tratarea unor faze de joc importante fac ca această diferenţa sa se menţină minute bune. In cele din urma, spre finalul primei parţi vine si izbavitorul gol 3 pentru bufteni, insa imediat inscrie şi Chitila si bucureştenii sunt din nou in cărţi. Dupa pauză, aşa cum am vazut deja in multe alte partide, lucrurile stau cu totul altfel. Juventus menţine presiunea si urmează un nou festival de goluri. Tonul e dat de Bas, care inscrie acum cam un gol pe minut. Meciul este jucat. Iese Bas, se mai fac si alte schimbari, insa golurile curg in poarta celor din Chitila intr-un ritm ameţitor. Din nou inscriu aproape toţi jucatorii Juventusului si la final se ajunge la un categoric 14-3. Un meci care a demonstrat ca dacă tratezi jocul cu seriozitate surprizele neplacute au şanse infime sa apară. Să mai menţionam că, beneficiind de infrangerea surprinzătoare a liderului campionatului, UNEFS, in faţa celor de la TEC Buftea (scor 5-10), Juventus a trecut după aceasta etapa pe primul loc in clasament, având acum 1 punct avans faţa de principalele urmaritoare, Ary & Roby şi UNEFS.

Jucătorul meciului: Aurelian Ursu