Juventus Buftea - UNEFS 4-7

Juventus Buftea, liderul campionatului, juca al doilea derby consecutiv in decurs de o saptamana. Adversara, UNEFS, clasata pe locul 3, isi juca probabil ultima sansa in tentativa de a se bate la castigarea titlului de campioana. Dupa un calcul al rezultatelor anterioare, favorita parea a fi Juventus.
Insa UNEFS-ul incepe jocul mai bine, jucatorii sai par a fi foarte motivati, paseaza bine, alearga mult si se apara aproape fara greseala. Juventus e putin surprinsa de aceasta replica neasteptat de buna a adversarei si este dominata clar. Insa scorul ramane 0-0 destul de mult timp si numai o gresesala monumentala a portarului lui Juve face ca UNEFS sa deschida scorul. Se pare ca euforia care a urmat dupa victoria din meciul anterior cu Ary & Roby a diminuat din lipsa de concentrare a juventinilor, fiindca Juve pune putine probleme in atac, iar apararea, care altadata era punctul forte al echipei, este mai nesigura decat in alte meciuri. Mai mult, la mijlocul terenului, dupa ce ca lucrurile nu mergeau bine, se mai accidenteaza destul de serios Apostol Florin, jucator important in angrenajul echipei. UNEFS profita de toate aceste sincope din jocul lui Juve si duce scorul la un neverosimil 3-0 la pauza. Meci jucat ? Nicidecum. Dupa pauza Juventus schimba liniile ca la hochei, joaca pe ideea '' totul sau nimic'', ataca permanent. Jucatorii parca s-au trezit dintr-un vis urat, sunt acum mai lucizi, mai rapizi, mai determinati in joc. Rezultatele apar imediat si in doar cateva minute inscriu de 2 ori. La 3-2, UNEFS marcheaza aproape imediat un nou gol de moral. Dar Juve nu renunta si egaleaza la 4 cand nimeni nu se mai astepta. UNEFS e in corzi, adversarii sunt pe val si au avantajul moral de partea lor acum. Si cand toata lumea se astepta sa vada o victorie a lui Juventus, doua gafe impardonabile facute de goalkeeperul juventin hotarasc definitiv soarta meciului. E 6-4 acum pentru UNEFS si Juventus nu mai are nici puterea mentala si nici timp pentru a mai reveni in meci pentru a treia oara. Victorie meritata a UNEFS-ului, un joc sub asteptari al liderului si un campionat relansat, acestea sunt principalele concluzii ale acestei partide care a suscitat un mare interes in randul iubitorilor de fotbal de sala din Buftea.