Juventus Buftea-Ary & Roby 4-1

A fost, fara indoiala, derby-ul etapei. Ambele echipe aveau cate 6 victorii, din tot atatea jocuri disputate. Dupa un inceput de meci echilibrat, Juventus preia initiativa si inscrie de doua ori, in urma unor greseli de marcaj copilaresti ale adversarului. Vizibil afectati de evolutia scorului, cei de la Ary & Roby incearca pana la pauza sa reduca din handicap, insa se lovesc mereu de cea mai sigura aparare din campionat si de o asezare tactica ireprosabila a Juventusului. Dupa pauza, in mare parte asistam la acelasi scenariu ca si in prima repriza. Ary & Roby ataca mai mult acum si forteaza inscrierea unui gol de moral, insa juventinii se apara perfect. Mai mult, se face 3-0 dupa o lovitura libera din apropierea centrului terenului executata impecabil, la vinclu, de catre Popa Stefan. A parut a fi momentul psihologic al partidei, dar lucrurile nu au stat chiar asa. Cei de la Ary & Roby nu mai au acum ce pierde, risca tot pe cartea atacului si eforturile le sunt rasplatite cu inscrierea unui gol. La 1-3 au apoi sansa unui nou gol dintr-o lovitura de penalitate de la 9 metri, acordata ca urmare a acumularii a 6 faulturi comise de catre Juventus, insa un sut in bara laterala naruie definitiv sperantele de revenire ale celor de la Ary & Roby. Juventus simte ca i-a trecut glontul pe la ureche, isi revine din oboseala care parea sa fi cuprins intreaga echipa si mai inscrie o data, ducand scorul la 4-1. Pe final de meci avem o senzatie de deja-vu. Din nou lovitura de la 9 metri pentru Ary & Roby, din nou ratare. Si astfel se incheie un meci in care diferenta de pe tabela de scor a fost facuta in primul rand de plusul de experienta in joc pe care-l au jucatorii Juventusului. Trebuie mentionat ca dupa terminarea partidei au avut loc mici altercatii intre unii jucatori, insa regretabil este faptul ca dupa aceste dispute, totusi nesemnificative, organizatorul competitiei a decis sistarea oricarui comentariu pe site-ul dedicat acestui campionat.

Un comentariu:

Florin spunea...

Juventus acumuleaza a 3 a victorie , in meciuri oficiale in anul 2011 , impotriva celor de la Ary&Roby .