Juventus Buftea - Soimii Patriei 7-5

Penultima etapa a campionatului putea fi decisiva in stabilirea campioanei. Cu cele 4 puncte avans pe care le avea fata de urmaritoare, Juventus Buftea avea nevoie de o victorie pentru a-si asigura primul loc si pentru a se incununa cu laurii dedicati campionilor. Dupa ce in precedentele 3 etape Juve intalnise ocupantele locurilor 2,3 si 4, iata ca a venit randul echipei de pe locul 5, Soimii Patriei, sa-si masoare fortele cu liderul. Teoretic trebuia sa fie meciul cel mai usor din acest ciclu de foc pentru juventini, insa pana la urma s-a dovedit exact contrariul - a fost meciul cel mai dificil, incheiat cu un scor foarte strans. Imediat se pune si intrebarea din ce cauza s-a intamplat acest lucru. Bineinteles ca principala vina au avut-o jucatorii de la Juventus care nu s-au putut detasa de paguboasa mentalitate romaneasca conform careia unele meciuri sunt dinainte castigate. Daca ai spulberat ca scor si ca joc in derby-urile anterioare echipele cu pretentii, traditie si palmares, cum sa nu bati lejer ocupanta locului 5? Insa cei de la Soimii Patriei s-au prezentat la meci in formula completa si au jucat cu cea mai mare ambitie in fata liderului, asa cum dealtfel au facut-o toate echipele pana acum. De partea cealalta, Juventus a inceput partida ca de obicei in forta si a condus cu 3-0 fara prea mare efort. De aici incolo ceva parca se rupe in jocul juventinilor. Crezand ca meciul e ca si castigat, acestia slabesc ritmul si dau ocazia Soimilor sa echilibreze partida. Cu toate acestea, la pauza Juve conduce cu 4-1 si e sigura de victorie. Insa in repriza secunda liderul continua sa presteze acelasi joc apatic din sfarsitul primului act si adversarul simte asta. Soimii prind curaj si incep sa spere macar la un egal miraculos. Juventus incepe o sarabanda a ratarilor monumentale, jucatorii liderului nereusind sa inscrie in cel putin 7-8 ocazii clare de gol, dintre care vreo 4 singuri cu portarul. Aceasta lejeritate in tratarea fazelor de joc era cat pe ce sa-i coste pe juventini, caci Soimii se apropie la doar doua goluri diferenta. Finalul de meci devine interesant. Juventus simte ca astazi nu este intr-una din zilele bune si incearca sa conserve rezultatul. Soimii Patriei, cu ultimele eforturi, spera sa mai schimbe ceva in bine pe tabela de marcaj, insa experienta campioanei este hotaratoare si diferenta de doua goluri se pastreaza pana la final. Se termina 7-5 pentru Juventus dupa un meci frumos si echilibrat in multe momente ale jocului, in special in repriza a doua, repriza pe care dealtfel Soimii au castigat-o cu 4-3 si tocmai de aceea trebuiesc felicitati pentru prestatia lor. Desi cu ceva emotii, Juve isi atinge obiectivul, castiga cele 3 puncte si devine campioana cu o etapa inainte de final. Juventinii scriu astfel inca o pagina memorabila din istoria minifotbalului buftean, ei devenind acum prima campioana a orasului Buftea in sistem campionat, dupa ce fusesera deja si prima campioana a judetului Ilfov. Felicitari tuturor celor care au facut parte din aceasta echipa si succes in viitor!