Juventus Buftea, Tec Buftea echipele care au facut istorie in minifotbalul bucurestean...

Etapa a 8-a a adus in prim plan un nou derby, Juventus Buftea - TEC Buftea. Se intalneau doua dintre cele mai vechi echipe din fotbalul buftean si cu siguranta si cele mai titrate. Ultimele rezultate directe intre cele doua formatii anuntau o victorie a Juventusului, insa orgoliile celor de la TEC nu puteau fi trecute cu vederea. Si desfasurarea meciului avea sa confirme cele spuse anterior. TEC-ul intra pe teren hotarata sa produca surpriza si joaca mai bine decat in etapele precedente. Juventus resimte parca si acum infrangerea din etapa trecuta si jocul echipei sufera. Echipele se cunosc foarte bine intre ele si incearca sa se anihileze reciproc, lucru care le si reuseste caci scorul ramane 0-0 destul de mult timp. In cele din urma TEC-ul deschide scorul, profitand si de absentele a trei titulari de la Juve. Pana la pauza se restabileste egalitatea si repriza a doua urma sa stabileasca invingatoarea. Juventus intra mai decisa pe teren, beneficiind acum si de revenirea a doi dintre titularii absenti. Lucrul acesta se simte si pe tabela de marcaj, unde Juve conduce acum cu 2-1. Cateva schimbari de jucatori inspirate, o mai buna circulatie a balonului precum si dorinta de a nu pierde plutonul fruntas in clasament fac ca juventinii sa termine meciul pe val, desi jocul echipei a lasat mult de dorit in unele momente. Desi se termina 4-1, a fost o victorie obtinuta cu dificultate, o victorie muncita a Juventusului, care isi adjudeca totusi cele 3 puncte foarte importante in clasament.